Pokus o vytvoření normy pro domácí počítače vzešel z Japonska v roce 1982. Koncipoval ho Kazuhiko Nishi, tehdejším místopředseda Microsoftu v Japonsku a ředitel ASCII Corporation. Microsoft uvedl projekt jako pokus o vytvořeníjednotné standardy mezi hardwarovými výrobci.

Mezi výrobce, kteří se ke standardu připojili, patřily firmy, které něco znamenaly spíše v domácí elektronice - například Sony, Toshiba, Sanyo, Yamaha, Philips, Panasonic, korejský GoldStar, italský SpectraVideo a někteří další. MSX tedy není jedním počítačem, nebo počítačem jednoho výrobce. Je jakousi předzvěstí PC, tedy jednotné normy v mnoha provedeních.

MSX: Koncepcí počítač spadal někde mezi herní konzole (podpora spritů, kolize, slušný zvuk) a generický počítač CP/M. Hnací silou byl tehdy oblíbený osmibitový Zilog Z80 na frekvenci 3,58 Mhz, velikost paměti RAM byla od 16 kB do 64 kB v závislosti na typu počítače. Video RAM měla velikost 16 kB. Parametry grafiky: čip TMS9918 nebo TMS9928, rozlišení 256x192, 16 barev. Zvuk zajišťovala Yamaha 3-8910A - 3 zvukové kanály a 1 šumový. V paměti ROM byl velice zdařilý MSX Basic 1.0 od firmy Microsoft. Standardně byly v počítači dva sloty pro cartridge, dva konektory pro joysticky, rozhraní RS 232, rf a RGB výstup.

Jako zařízení pro ukládání dat sloužil v té době obvyklý magnetofon (1200 - 2400 Bd), nebo rychlá disketová jednotka (tzv. systém MSX-DOS). Drobnými rozšířeními mimo standard byla např. databanka ve firmware počítačů firmy Sony (tzv. MSX verze 1.5) nebo numerická klávesnice počítačů SpectraVideo.

Vývoj šel dál a MSX systém se dočkal nových verzí. Byl vyvinut systém 2, 2+ a Turbo-R při zachování zpětné kompatibility. MSX2 přinesl zejména zlepšení grafických možností - rozlišení 256x212 při 256 barvách nebo 512x414 při 16 barvách (nový grafický čip V9938, 128kB VRAM), rozšíření konvenční paměti (možno až na 4MB), téměř pravidelně zabudovávanou disketovou jednotku a MSX Basic verze 2.

V MSX2+ byl použit opět nový grafický čip V9958 (19268 najednou zobrazitelných barev),nová devítikanálová zvuková karta s FM-syntézou a 63 nástroji v ROM. Byl vyvinut BASIC třetí generace. Pro počítače MSX bylo vyvinuto množství rozhraní, mimo jiné i pro SCSI a IDE disky, truecolor grafická karta s čipem V9990 a zvuková karta Moonsound. Navzdory zapojení Microsoftu do projektu se MSX zřídka objevili ve Spojených státech a Velké Británii. MSX systém se uchytil zejména v Japonsku, Koreji, Nizozemí, Španělsku, Jižní Americe a, což je velmi zajímavé, i v tehdejším Sovětském Svazu (nákupem ministerstva školství, které počítače MSX a později MSX2 nakoupilo do školních učeben; počítače byly propojovány jednoduchou sítí). Pro svoje vlastnosti byly počítače MSX využívány často ke hrám, bylo na ně vyvinuto a portováno množství výborných her. Počítačů platformy MSX bylo celosvětově prodáno přes 5 milionů kusů.

zpět