V tehdejším Sovětském Svazu byli z nějakého důvodu velmi oblíbené počítače platformy ZX Spectrum. Vzniklo nespočet různých verzí klonů, lepších či horších napodobenin. Počítače často vznikaly pod různými organizacemi vyloženě na koleně, vyráběné někdy I z materiálů, které byly momentálně dostupné (plastové kryty televizorů, běžná tlačítka s nalepenými popisky atd..).

V době, kdy u nás vznikaly počítače SAPI-1, PMD-85, a v přípravě bylo IQ-151, v době, kdy Bulhaři vyráběly kopie počítačů Oric a Apple II, v té době se i Rusové rozhodli vyrobit "domácí" počítač. A za základ jim měl posloužit právě šestnáctibitový procesor 18011, jak se jejich odvozenina jmenovala. Tak vznikl první počítač řady BK ("bytovoj kompjuter", bytový či domácí počítač), BK-0010.

Počítač měl, aby byl co nejlevnější, membránovou klávesnici. Ta, protože byl ruský, měla popis azbukou, a protože byl kopie amerického PDP-11, dalo se klávesami RUS/LAT přepínat na latinku. Opravdu měl architekturou s PDP-11 leccos společného. Neměl ale externě připojovaný monitor, ale část paměti vyhrazenou jako VideoRAM. Kromě textového módu, který využívají programy portované z PDP-11, měl i grafiku, a to hned dva módy – monochromatický a čtyřbarevný. Tato verze měla 16 kB RAM. Na zvuk měla jednoduchý pípák a používal jazyk zvaný Focal. Chyběly disketovky a počítač se připojoval k magnetofonu. Nová verze, Elektronika BK 0010-01, měla jednak opravdovou tlačítkovou, byť stále mizernou klávesnici, dále 32 kB RAM, a Focal se přestěhoval do externího modulu - v počítači byl zabudován BASIC. Protože je v Rusku módou pojmenovávat kdeco podle jejich měst, jmenoval se tento Basic "Vilnius Basic".

Další počítač, Elektronika BK 0011 (to už začala 90. léta) disponoval 128 kB paměti RAM, ale měl jinak zapojený zvuk a tak programy, určené pro BK 0010, byly na BK 0011 bez zvuku. Tuto vlastnost odstranil až model BK 0011M, tam už byl zvuk zapojen zase postaru. BK 0011 také měl (byť se ojediněle dá najít i u některých pozdějších sérií BK 0010-01) zvláštní ROM sloty, skryté pod posuvným víkem po levé straně klávesnice. Místo konektorů pro cartridge byly přímo patice pro ROMky.

Apogei: Počítač patří do série tzv. RK-86 klonů, není však zcela kompatibilní tomuto vzoru. V Rusku byl počítač celkem populární. Je postavený na ruském ekvivalentu obvodu i8080 (KP580BM80), má 56,25KB RAM, 4KB ROM, 2,5KB videopaměti VRAM. Zobrazení je pouze v textovém módu 65x24 znaků a disponuje jen dvěma barvama, černou a bílou.

Lvov PK-01 je vyroben na Ukrajině v závodě V.I.Lenina. Je nazýván taktéž jako LVIV. Jádrem je procesor KR580WM80A, což je ekvivalent Z80. Grafika dokáže zobrazit naráz 4 barvy - černou, bílou, zelenou a červenouv rozlišení 256x256 obrazových bodů. Není zde textový režim.

MK-85 je BASIC kalkulátor, velmi podobný běžným modelům produkovaným ve světě (Sharp,Casio). Je zde pouze určitá modifikace oproti těmto západním typům. Má 2 KB operační paměti. V roce 1991 se počítač prodával za 300-420 rublů.

UKNC byl sovětský PDP-11-kompatibilní školní počítač, známý pod jménem Elektronika MS-0511. Počítač má zabudovaný řadič pro kazetový magnetofon. Existují tři obdoby tohoto typů - 0511, 0511.1, 0511.2, vzájemně se lišící v několika parametrech. 0511.2 postrádá aktivní chlazení, které je nutné a musí se po několika hodinách provozu vypínat, z důvodu přehřátí. Video RAM je rozdělená do tří oddílů, každý s kapacitou 32 KB.

Qvorum: Počítač byl vyroben ruskou firmou Urals Production Association VEKTOR začátkem 90 let. Jedná se klon ZX Spectra, jak už to u ruských počítačů bývá zvykem. Obsahuje konektory k připojení těchto periferií: Kempston a Sinclair joystick, Epson printer interface, rozšiřující rozhraní pro FDD, TV a RGB video výstup, kazetový magnetofon, klávesnice.

zpět